Poděbrady mezi světovými válkami

Městské kulturní centrum Poděbrady a skupina historického šermu Páni z Kolína srdečně zvou na kulturně – historickou akci, která se bude konat na lázeňské kolonádě v Poděbradech dne 8. června 2019.

Tato výroční akce má navodit atmosféru z doby konce Rakousko – Uherské monarchie, přes časy první republiky až po nástup protektorátu a počátek 2. světové války. Iluzi té doby vytvoří více jak 50 uniformovaných a kostýmovaných postav. Těšit se můžete na dobrého vojáka Švejka a kapelu Šraml, písně staré Prahy z pera Karla Hašlera zazní v podání kapely Třehusk. Uvidíte polní lazaret a vojenskou polní kuchyni. Vyzkoušet si budete moci historickou střelnici či fotoateliér, kde si budete moci nechat udělat dobovou fotografii, a to i v uniformě či v kostýmu z počátku 20. století.

U polní pošty si dospělí, ale hlavně děti, budou moci pořídit kopii jedné z mnoha druhů historických pohlednic z časů císaře Františka Josefa. Na místě si ji pak pomocí násadového pera a inkoustu napsat a navíc dostanou na místě i razítko polní pošty z dob Rakouska – Uherska. K mání bude také více jak 30 druhů bankovek, které na našem území obíhaly od dob Marie Terezie do roku 1961. Tato prodejní výstava je věnována 100 letům koruny Československé. Na své si přijdou i milovníci historické techniky a militárií. Připraven bude totiž výstava výstroje a výzbroje vojáků od doby konce Rakouska – Uherska až po vojáky Wehrmachtu (připomínka 80. výročí okupace z roku 1939).

Těšit se můžete také na historické hasiče, loutkové divadlo pro nejmenší, historická kola – od bicyklu z počátku století až po rok 1950, dobové tance a komentovanou módní přehlídku. Chcete-li prožít den v době našich prababiček, jste srdečně zváni. Případné dotazy rádi zodpovíme na 607 502 197 nebo na mirekhoracek71@seznam.cz.

autor fotografie: Marek Dvorský